Banner

La població del Priorat es manté gràcies a la migració exterior

La comarca perd habitants de manera natural i interna, però guanya població gràcies a l’arribada d’estrangers

La població del Priorat a 1 de gener del 2025 era de 9.415 habitants, fet que suposa un descens de cinc persones respecte a l’any anterior. La nostra és la quarta comarca amb menys població de Catalunya, només per darrere de l’Alta Ribagorça (4.051), el Moianès (5.723) i el Pallars Sobirà (7.732). Malgrat això, el Priorat és la segona comarca que va perdre més població, superada, tan sols, per la Terra Alta, on el nombre d’habitants va baixar en una seixantena de persones.

Si analitzem els diferents components demogràfics de la comarca, el Priorat registra un creixement natural, és a dir, el balanç entre els naixements i les defuncions, de -72 persones. Així mateix, el saldo migratori intern, que explica la diferència entre les immigracions i les emigracions dins de Catalunya o la resta de l’Estat, també és negatiu. En aquest cas de -13 persones.

En canvi, si la població del Priorat només baixa en cinc persones és gràcies al saldo migratori amb l’estranger, que puja en 75 persones. La raó és que durant l’any 2024, fins a 187 persones van venir a viure a la comarca mentre que 112 en van marxar.

 

Població envellida

 

Una altra dada significativa és que el Priorat és la segona comarca amb un percentatge més elevat de població de 65 anys o més. Concretament, el 27% dels prioratins i prioratines es troben dins aquesta franja d’edat, només per darrere de la Terra Alta. En el mateix sentit, la comarca també és la primera de Catalunya amb menys habitants de 0 a 15 anys. El nombre de persones del Priorat en aquesta franja representen, només, l’11,3% de la població.

 

20 municipis amb menys de 500 habitants

 

Per municipis, Falset, la capital de la comarca, és el que concentra més població, concretament, 2.892 habitants, vint més que l’any anterior. Cornudella és el segon municipi amb més veïns i veïnes (1.014), tot i que en perd 19 respecte al 2024 i tanca el podi Marçà amb 624, i un augment de 25 persones.

La resta de municipis de la comarca tenen tots menys de 500 habitants. Entre aquests, destaquen Capçanes, on la població augmenta en 20 habitants i puja fins als 446 i, per la banda contrària, Ulldemolins que perd 24 veïns i veïnes i baixa fins als 390 habitants. El Lloar és el poble amb menys població, 100 habitants, seguit de Margalef (110) i la Figuera (116).

 

Municipi 1 de gener de 2025 1 de gener de 2024 Diferència
Bellmunt del Priorat 288 294 -6
La Bisbal de Montsant 214 207 7
Cabacés 295 301 -6
Capçanes 446 426 20
Cornudella de Montsant 1.014 1.033 -19
Falset 2.892 2.875 17
La Figuera 116 123 -7
Gratallops 227 232 -5
Els Guiamets 253 256 -3
El Lloar 100 100 0
Marçà 624 599 25
Margalef 110 108 2
El Masroig 477 480 -3
El Molar 301 308 -7
La Morera de Montsant 154 144 10
Poboleda 345 333 12
Porrera 407 417 -10
Pradell de la Teixeta 182 178 4
La Torre de Fontaubella 120 119 1
Torroja del Priorat 128 137 -9
Ulldemolins 390 414 -24
La Vilella Alta 130 130 0
La Vilella Baixa 202 206 -4
PRIORAT 9.415 9.420 -5
Etiquetes:
Immigració població Priorat
Banner
REUS DIGITAL
Rep les notícies de Reus cada matí al teu correu

Informació local rigorosa i independent, sense algoritmes. Cada dia laborable a les 8h.

Sense spam. Cancel·lació en qualsevol moment.
ENQUESTA ACTIVA
847 vots
Creus que la rehabilitació del Barri Antic beneficiarà als veïns actuals?
Banner
MÉS LLEGIDES
Banner

NOTÍCIES RELACIONADES